Trčanje – kada nam je potrebno „vraćanje na fabrička podešavanja”

Trčanje – kada nam je potrebno „vraćanje na fabrička podešavanja”

Čini se da nam je danas više nego ikada potreban reset od svakodnevnih obaveza, tenzija, gužvi i generalno užurbanog načina života. Naš mozak, kao glavni pokretač svega postao je previše opterećen mnoštvom informacija od kojih su mnoge nebitne, s toga je veoma važno da mislimo na to kako da se psihički opustimo i „vratimo na fabrička podešavanja”.

Postoje brojne tehnike kako da očuvamo, ali i postignemo mir na mentalnom nivou, međutim, svi oni koji se bave nekim sportom mogu itekako da posvedoče da se um i telo možda najbolje rasterećuju i jačaju upravo kroz fizičku aktivnost, jer vežbanje može smanjiti depresiju, ukloniti anksioznost i stres i blagotvorno delovati na svaku ćeliju u našem organizmu. Skot Daglas, veteran u trčanju, fitness trener i novinar u svojoj knjizi „Trčanje je moja terapija” (Running Is My Therapy), napisao je kako ga je trčanje psihički izlečilo, a usput je otkrio i nekoliko trikova koji će svakodnevni džoging učiniti još učinkovitijim, ali napominje da je svako trčanje bolje od nikakvog i da postoje načini koji će efekte tog trčanja dodatno pojačati.

Izbegavajte metode sve ili ništa

Zapamtite, najbolje trčanje je ono koje u stvari i realizujete. Postoje studije koje potvrđuju da se raspoloženje značajno popravlja nakon 30 minuta trčanja, a svaki minut koju pretrčite iznad toga doprinosi da dobro raspoloženje potraje i nakon što ste istrčali planiranu rutu. Trening od 20 minuta je puno bliži onom od 90 minuta od nikakvog treninga, s toga prestanite razmišljati o neodgovarajućim patikama i svemu ostalom što će vas zadržati u vašem domu. Ustanite i trčite, jer najvažniji korak je onaj prvi. Za početak trčite rutom koju možete skratiti ili produžiti u skladu sa vašim željama.

Trčite vašim tempom

Naučnici su otkrili da je najučinkovitiji trening za mozak onaj koji je umerenog intenziteta, jer se tada u telu luči najviše serotonina, hormona zadovoljstva i dobrog osećaja. Za trkače je to intenzitet trčanja pri kojem mogu nesmetano govoriti. No, uticaj trčanja na psihu puno je veći od hemijskog delovanja. Guranje samoga sebe preko svojih granica jača karakter i čini nas zadovoljnima, a postizanje rezultata dodatno doprinosi tom osećaju. Međutim, vrlo je važno da budemo nežni prema sebi i da kada dođu dani, u kojima nam manjka entuzijazma i elana, ili situacije koje doprinesu da se osećamo bezvoljno, sebi dozvolimo samo lagani trening ili čak i šetnju umesto trčanja.

Kada god je to moguće, trčite napolju

Priroda ima veoma pozitivno dejstvo na psihu, a još kada se spoje trčanje i zelenilo koje odmara, rezultati su i više nego odlični. Kada god ste u mogućnosti, umesto trake u teretani izaberite stazu u naselju, ali menjajte rute i trase trčanja, kako bi i vaša čula još više uživala. Ne zaboravite da priroda leči depresiju i eliminiše stres.

Razmislite o tome što zapravo želite od trčanja

Pre nego što obujete patike i uputite se u park ili obližnji šumarak gde ćete trčati, razmislite o tome želite li trčati sami ili u društvu. Ukoliko imate neki problem koji treba da rešite na miru, ili morate o nečemu dobro razmisliti, ili vam je prosto potreban mir, najbolje je da trčite sami. Solo trčanje takođe je najbolji izbor i nakon dinamičnog dana. Ukoliko vam ipak treba razgovor sa prijateljem, trčite u društvu. Ono što je u suštini najvažnije, jeste da slušate svoje telo. Pa, nazdravlje vam trčanje!