Proleće je stiglo, hajde da trčimo!
Proleće nam je i kalendarski stiglo! Bilo da ste trkač početnik ili se bavite ovim sportom već duže vreme, trčanje tokom pomenutog godišnjeg doba je idealna prilika da se pokrenete, vreme provodite napolju i da hladne i mračne dane zamenite suncem i prirodom. Ono što bi prvo trebalo da uradite je da se postepeno navikavte da trčite na otvorenom. Ukoliko ste tokom zime koristili traku za trčanje, može se desiti da osetite blagu nelagodu tokom trčanja na drugoj podlozi, s toga krenite lagano i pazite da se ne povredite!
Slojevito se oblačite!
Svi znamo da je proleće prilično nepredvidivo, kada govorimo o meteorološkim momentima, pa je vrlo moguće da će tokom dana da sija sunce, ali i da pada kiša. S toga je potrebno da odeću prilagodite vremenskim prilikama. Savetujemo da preko majice kratkih rukava obučete majicu dugih rukava ili neku drugu laganiju garderobu, koju ćete posle lako skinuti i vezati oko struka kada se zagrejete ili kada otopli. Proleće je takođe odlično za nabavku novih patika za trčanje. Dobra stvar je što ćete ih postepeno razgaziti i sami tim ćete povećavati i kilometre trčanja, a što će vas sa druge strane zaštititi od toga da se preforsirate. Osim što su dodatna motivacija za trkače, patike su važne za opštu mehaniku trčanja. Ukoliko su vam patike koje koristite istrošene, nemojte povećavati kilometražu, jer možete da se povredite. To je znak da je vreme za novu obuću.
Trčanje po kiši – da ili ne?
Neko voli da trči po kiši i to mu predstavlja pravo zadovoljstvo, a ukoliko ste i vi jedan od takvih trkača, potrebno je da obratite pažnju na svoje zdravlje i da se nakon boravka na kiši brzo istuširate i popijete topao čaj. Obuća će vam takođe biti mokra, pa savetujemo da u patike stavite izgužvane novine i tako ih ostavite da prenoće. Novine će upiti vlagu i koliko već sutra moći ćete da koristite patike za sledeću rutu trčanja.
Posetite lekara
Proleće je vreme da možda posetite lekara i uradite osnovne sportske preglede, kako bi ste se uverili da je vaše telo spremno za treninge koji vas očekuju. Ako ste se do sada povredili, savetujemo da posetite i fizioterapeuta ili doktora specijalistu koji može da uradi kontrolu, kako se povreda ne bi ponavljala. Pored adekvatne garderobe, preporuka je da 30 minuta pre izlaska napolje nanesete kremu sa zaštitnim faktorom i da to činite svaka dva sata. UV zraci su aktivni i tokom oblačnih dana, pa nije na odmet da uvek zaštitite svoju kožu.
Kilometražu povećavajte postepeno
Savetujemo vam da u sezonu trčanja ulazite lagano sa postepenim treningom srednjih dužina i laganijim tempom. Na primer, intervalni trening u kombinaciji sa treningom snage može da bude od pomoći u skidanju viška kilograma koje ste nabacili tokom zime, ali i da dodatno ojača srce i pripremi ga za sve ono što ga očekuje.
Postavite realne ciljeve
Ukoliko vam se dogodi blago kolebanje i mrzovolja oko kretanja na trening, setite se da je to samo trenutna faza i koliko lepog vam donosi trčanje. Razmislite o tome da se pridružite grupi trkača. Svaka grupna aktivnost je upola lakša, bićete motivisani i postizaćete bolje rezultate, a na taj način možete razmenjivati iskustva sa drugim trkačima i videćete da će efekti biti bolji.
Prijavite se na što više trka
Sunčani dani su savršena prilika da pronađete kraće trke u kojima ćete uživati sa prijateljima i porodicom, dok se vraćate u redovnu rutinu treninga. Ovo će vam takođe pomoći i da budete odgovorni prema svom glavnom cilju, a to je dobra priprema za glavnu trku sezone. Neka to bude 8. Subotički polumaraton koji se ove godine održava 31. avgusta. Sa nestrpljenjem očekujemo da zajedno sa vama trčimo kroz istoriju!
Foto: Pixabay/Vecteezy