Trčanje: Pet važnih stvari koje morate prihvatiti!
Dragi trkači, nakon praznika ponovo se vraćamo pisanju o trčanju, temi koja je svakako nepresušni izvor informacija i novih saznanja, pogotovo ukoliko ste početnik. Nikako ne zaboravite da se 31. avgusta 2025. godine održava 8. po redu Subotički polumaraton, uskoro očekujte rane prijave, a do tada vredno se pripremajte i vežbajte, kako bi, ukoliko planirate da učestvujete , dali svoj maksimum. A možete trčati i rekreativno. Za rezultat se ne sekirajte, znate i sami da nije uvek presudan i najvažniji.
Do sada smo mnogo puta pisali o značaju trčanja za naše zdravlje, a u današnjem tekstu bavićemo se psihološkim efektom trčanja i činjenicama koje svaki trkač mora prihvatiti i usvojiti, kako bi dao svoj maksimum u ovoj sportskoj disciplini. Morate da znate da vam trčanje pruža priliku da upoznate sebe, rastete i razvijate se kao osoba, jer i trčanje, kao i bilo koja životna situacija donosi lekcije koje mogu da oblikuju vaša trenutna uverenja.
STRPLJENJE JE VRLINA
Prva, možda i najvažnija činjenica koju bi svaki trkač, bilo da je početnik ili rekreativac trebalo da prihvati odmah na početku. Uzmimo za primer povrede sa kojima se neretko susreće skoro svaki trkač. One nas uvek dovode u iskušenje i u takvim situacijama shvatamo da jednostavno moramo biti strpljivi sa svojim telom, jer drugog izbora nemamo. Pored povreda, tu su i momenti nezadovoljstva postignutim rezultatima. Nikako ne treba zbog toga sebi prebacivati niti se osećati loše, već je neophodno dati sebi dovoljno prostora i vremena kako bi se pripremili za naredna takmičenja, u kojima možda uspete da postignete zadovoljavajući rezultat. Takav način razmišljanja treba primeniti i u svakodnevnom životu. Ponekad je bolje pustiti sve da ide svojim tokom i ritmom, bez grčevitog i nervoznog stezanja, kontrole i impulsivnosti. U takvim slučajevima se mogu jedino dogoditi dobre stvari, s toga se udobno zavalite, opustite i pobrinite se za sebe i svoje telo.
USPONI I PADOVI
Kao i u životu, uspona i padova ima i uvek će ih biti i u trčanju. Ponekad se sve dešava onako kako želite, zadovoljni ste treninzima, napredujete, a ponekad dolaze periodi kada vam je teško i ništa vam ne ide. Kroz trčanje dužih trka, kao što su polumaratoni ili maratoni, trkači doživljavaju širok dijapazon emocija, a sve to možemo videti i u našoj svakodnevici. Znajte da prepreke nisu trajne, a nakon privremenih problema stvari uvek idu u boljem pravcu.
SAMI SEBI MOŽETE BITI NAJVEĆI (NE)PRIJATELJ
Svaki trkač je tokom trke duboko fokusiran, a njegov um u potpunosti utiče na fizički izražaj koji vidimo u formi trčanja, odnosno fizičkog pokreta. U našem umu se stvaraju svi planovi, želje, stremljenja i svaki cilj koji želimo da postignemo, bio on medalja ili samo postizanje pozitivnog rezultata koji će zadovoljiti želju trkača. Između odlučnosti i minimalne doze sumnje koja je uvek potrebna, uvek treba da prevlada ona prva, jer ako ste ubeđeni i mislite da nešto možete, onda je to sigurno tako. S toga rizikujte, istrčite kilometar više nego što ste možda zacrtali za taj dan i ne dopustite sebi da se sputavate. Uvek verujte u sebe.
POREĐENJA DONOSE VIŠE ŠTETE NEGO KORISTI
Danas smo izloženi izvorima informacija sa svih strana, preko televizije, radija, do društvenih mreža, čime se povećava mogućnost da druge oko sebe doživljavamo možda uspešnijim od nas samih, pogotovo kada govorimo o sportu ili postignutim rezultatima. Dolazi do upoređivanja s ostalima, pri čemu su ostali ili superiorni ili inferiorni, a ono što treba da znate je da je svako poređenje na taj, ili bilo koji drugi način, pogrešno i u potpunosti nerealno, jer kao i u životu i u trčanju će uvek neko biti brži ili sporiji, pametniji, snalažljiviji… Zapamtite da svoj život živite za sebe i da ga trebate oblikovati prema svojim željama ili planovima.
NE SHVATAJTE BAŠ SVE PREVIŠE OZBILJNO
Čovek je najkritičniji prema sebi samom, kako u životu, tako i u trčanju. Bistar um, opuštenost i prihvatanje situacija u svim segmentima života, pa i u ovom sportskom, doprineće lakšem prevazilaženju prepreka i neželjenih situacija, jer kao što smo na početku teksta već napisali, rezultat jeste važan, ali ne uvek i presudan. Uvek ćemo biti bolji ili lošiji, a trčanje je kao i život – avantura puna uspona i padova koje samo treba prihvatiti i radovati im se, jer su nas naučili novim lekcijama.