Koliko je trčanje važno za razvoj mališana?

Koliko je trčanje važno za razvoj mališana?

Subotički polumaraton je sportski događaj koji godinama okuplja rekordan broj trkača različitih životnih dobi, a mi u organizaciji smo svakako najponosniji na naše najmlađe trkače. Svake godine u okviru polumaratona organizuju se trke na 100 i 300 metara za decu. Njihovi osmesi, sreća i zadovoljstvo govore ono najvažnije, a to je da radimo pravu stvar, jer ih od malih nogu učimo značaju fizičke aktivnosti.

Fizička aktivnost je izuzetno važna za pravilan razvoj dece, pogotovo u današnjem vremenu u kojem caruju društvene mreže, računari i sadržaji koji čine da naši najmlađi većinu svog vremena provode ispred ekrana, sedeći. Kretanjem i učestvovanjem u raznim sportskim aktivnostima, kod dece se značajno podstiče pravilan razvoj, a upravo kroz trčanje ona stiču i razvijaju važne telesne i mentalne veštine koje će ih pratiti kroz život. Važno je znati da trčanjem najmlađi jačaju svoj lokomotorni i kardiovaskularni sistem, a trčanjem se postiže i uticaj na koštani i mišićni sistem, čime se od malih nogu dodatno podstiču rast i razvoj. Fizička aktivnost i trčanje igraju važnu ulogu u razvoju snage, brzine, izdržljivosti i fleksibilnosti, čime se dugoročno mogu sprečiti razne povrede, ali i gojaznost.

Osim na telesni, trčanje pozitivno utiče i na kognitivni razvoj kod dece, jer redovna fizička aktivnost podstiče razvoj novih moždanih stanica, dok npr. bavljenje trčanjem na otvorenom uz prisustvo sunčeve svetlosti prema poslednjim istraživanjima povećava broj moždanih stanica. Oslobađaju se tzv. hormoni sreće, čime se poboljšava raspoloženje i koncentracija, a primetno je i da su deca koja su fizički aktivna bolje skoncentrisana u školi.

Trčanje doprinosi boljem samopouzdanju i međuljudskim odnosima, što ima značajan uticaj i na emocionalni aspekt razvoja najmlađih. Trčanje ih od malih nogu, uči “fer-pleju”, a one navike koje se steknu u mlađoj dobi, preslikavaju se kasnije i u odrasloj, stoga je dete važno naučiti da ceni trčanje i fizičku aktivnost kao način života i nešto što je normalno, a ne nešto što je obaveza.

Da li je trčanje dobro za decu?

Iako je vežbanje dobro za decu, ipak treba biti oprezan. Ukoliko želite da vaš mališan postigne ravnotežu između previše i premalo vežbanja, jednostavno pratite sledeće smernice: pažljivo trčanje, ideje za trening, sigurne vežbe trčanja, vrhunsko rešenje i koliko daleko mogu deca ići.

Koliko dete sme trenirati?

Kod dece koja počinju da se bave trčanjem, važno je da to bude uživanje. Poslednje što želite je da smanjite detetov entuzijazam, a da biste osigurali da vaše dete uživa u trčanju, primenite neke od navedenih strategija: Učinite da trčanje bude zabavno za decu. Umesto da trči bezbrojne kilometre, uključite dete u neke igre koje podrazumevaju trčanje, kao i u malu količinu vežbi za povećanje izdržljivosti. Idite na trening brzine. Najteže za poboljšanje je svakako brzina, ali ako se trening za brzinu uvede deci dok su u razvoju, efekti treninga su daleko veći nego kada pokušavate poboljšati brzinu kao odrasli. Zadajte im šarenolik trening. Izbegnite fokusiranje na samo jednu trkaču disciplinu, a kako bi osigurali svestrani razvoj deteta, dopustite im da učestvuju u različitim trkačkim disciplinama. Uvek vodite računa da dete prati protokol koji uključuje zagrevanje, hlađenje i istezanje. Tehnika je bitna u bilo kojoj aktivnosti, pa i u trčanju, a deca će lakše pokupiti dobre navike nego što će se “odučiti” od loših kada odrastu. Uključite i druge aktivnosti. Pored trčanja pobrinite se da podstaknete sveukupan razvoj vašeg deteta tako što ćete ga izložiti drugim aktivnostima koje uključuju trčanje, kao što je timski sport. Dozvoliti detetu da se trka je u redu, ali je važno da udaljenost bude kratka, dok ne postignu dovoljnu kondiciju i fizičku spremnost. Ukoliko vaš mališan ima manje od 15 godina,u nastavku pročitajte preporučenu kilometražu u odnosu na starosnu dob deteta.

Deca ispod 4 godine – 50m

5-6 godina – 100m

7-8 godina – 200m

9-10 godina- 400m

11-12 godina – 800m

12-13 godina – 1.6km

Svakako je najbolje savetovati se sa trenerom u nekom atletskom klubu, ili stručnim licem, koje će svojim znanjem i stručnošću pomoći vašem detetu da pokaže svoje kvalitete u trčanju. Jer, zdrave navike se stiču od malih nogu, a tokom života ih samo mudro nadograđujemo.