Trčanje u jesen – Za ili protiv?
Dragi trkači, pozdravlja vas ekipa Subotičkog polumaratona! Vreme je da krenemo sa pripremama za 8. po redu trku, pa iako do toga ima dosta vremena, odlučili smo da Vam ga u potpunosti posvetimo, kako bi bili spremni za sve ono što vas čeka 31. avgusta 2025. godine.
Oni koji već trče imaju svoje ustaljene rutine i navike, ali za sve one koji tek kreću da se bave ovim sportom, osim podrške neophodno je uputiti i prave savete kako da se na zdrav, a pre svega bezbedan način bave trčanjem. Često se postavlja pitanje koji period godine je nabolji za trčanje. Iako je to sve individualno, prema nekim istraživanjima jesen, iako mnogima nije omiljeno godišnje doba, velikom broju trkača i trkačica jeste. Zašto? Pa nema velikih vrućina, vremenski uslovi su optimalni za bavljenje fizičkom aktivnošću, s toga nema razloga da se zatvarate u tople domove, osim ukoliko baaš jako ne volite ovo tmurno i hladnjikavo godišnje doba. A nepisano je i pravilo da što je izazov veći, veće je i zadovoljstvo nakon što se on savlada.
Vreme jeste hladnije i verovatno svi dolaze u iskušenje da u nekom momentu ubrzaju trčanje, međutim iz bezbednosnih, ali i zdravstvenih razloga, ukoliko ste tek početnik potrebno je da postepeno ubrzavate tempo, iz nedelje u nedelju, kako bi se organizam privikao na opterećenje. Ukoliko uz to želite da radite i treninge, savetujemo da ne povećavajte nedeljnu kilometražu, da ne biste povećavali intenzitet treninga i kilometražu u isto vreme.
Oblačenje mora biti slojevito, jer je vreme tokom jesenjeg perioda često nepredviljivo, a uz sebe ponesite i neku jaknu ili kačket, a majica sa dugačkim rukavima je u ovo doba najbolje rešenje. Lepota jeseni je i u tome što u nekim toplijim danima možete da izađete i sa kratkim rukavima, a da vam bude prijatno, ali ne zaboravite da imate sa sobom dodatnu garderobu ukoliko zahladni. Obuću izaberite onu koja vam je najudobnija i neće vas stezati posle nekoliko pređenih kilometara. Svakako su za trčanje najbolje patike. Takođe, uz sebe uvek imajte i sunčane naočare, jer iako je UV index niži nego tokom letnjih meseci, postoji mogućnost da vam ošteti oči i kožu, pa je i nju potrebno zaštititi kremama sa nešto nižim faktorom.
Takođe, budite oprezni i pazite gde gazite i kako se krećete. Opalo lišće može da prekrije potencijalne rupe na putu ili stazi, a nakon kiše može da bude i klizavo! U jesen su dani kraći, pa ukoliko se navikli da trčite tokom dana kada je dnevno svetlo najintenzivnije, pokušajte da se organizujete tako, a ukoliko više volite da trčite u večernjim terminima, savetujemo da nosite garderobu jarkih boja i fluorescentnih detalja, kako bi bili uočljiviji.
Iako smo na izmaku jeseni, to ne mora da znači da treba da odustanete od ideje da se bavite trčanjem. Uz dobru organizaciju i pripremu, ovo sivo i tmurno vreme možete da iskoristite pametno i da načinite prve korake, koje ćete kasnije nadograđivati kako vreme bude prolazilo. Jedno je sigurno, bavljenje trčanjem je dobra prilika da steknete nove prijatelje na stazi koji su možda kao i vi na početku, pa ćete moći zajedno da savladavate eventualne prepreke, motivišete se i radujete malim uspesima koje postižete! Do sledećeg čitanja, nazdravlje vam sport!